Congratulations to all the WINNERS of British Animation Awards 2016

 

Best Student Film: Undergraduate

Jury Citation: For an engaging use of minimal techniques to compel the viewer's attention to an important issue, the winner is ...

 


Man Up
Dir: Katie Lenton

Produced at the University of the Creative Arts, Farnham

 

Best Student Film: Postgraduate

Jury Citation: The winner is an impeccably timed, absurdist black comedy that raises difficult issues in a fresh, anarchic manner the winner is ...

 


Small People with Hats
Dir: Sarina Nihei

Produced at the Royal College of Art

Best Children's Series

Jury Citation: its uncompromising and freewheeling approach to storytelling, impressive attention to every detail: it's funny, fresh, playful – a show that continues to deliver on every level, the  winner is...

 


The Amazing World of Gumball: The Shell
Dirs: Mic Graves & Ben Bocquelet

Produced by Turner Broadcasting for Cartoon Network

Best Pre-School Series

Jury Citation: Given the extraordinarily strong line-up this time round, after an agonising discussion, the jury were persuaded by the winning entry’s combination of aesthetic, voice performances and music, with particular credit to the brave and sensitive handling of the story, the winner is ...

 


Lily’s Driftwood Bay: Goodbye Seabird
Dir: Colin Williams & Darren Vandenburg

Produced by Sixteen South for Nick Jr.

Best Film/TV Graphics

Jury Citation: For its distinctive graphic design and intelligent fusion of content and style, precision in conveying information, charm and visual wit, the winner is ...

 


The Power of Privacy
Dir: Callum Cooper & Matthias Hoegg

Produced by Carrie Budge for The Guardian

Best Use of Sound

Jury Citation: The jury unanimously felt that the combination of music and sound effects which allows the story to breathe while achieving a rare depth of emotion: who have thought we could feel so much for a ….stickman!

 


Stick Man
Sound Des. & Mixer: Adrian Rhodes
Dirs: Jeroen Jaspaert & Daniel Snaddon 

Produced by Magic Light Pictures

Best Commissioned Animation: Promotional

Jury Citation: The jury felt the beauty and craft of the animation delivered its message in an utterly original and compelling way. So, the winner is ...

 


HIAS: For the refugee
Dirs: Moth Collective


Produced by Moth Collective for HIAS

Best Commissioned Animation: Documentary

Jury Citation: For the way the animation brilliantly interpreted the almost indefinable experience of living with post-natal depression, the winner is ...

 


Animated Minds: Stories of Postnatal Depression
Series Dir: George Sander-Jackson

Produced by Mosaic Films for Wellcome Trust & Maudsley Charity

Best Voice Performance

Jury Citation: For creating such a range and depth of emotion to a character, doing such a lot with so little actual dialogue. The winner is ...

 

 

Stick Man
Voice: Martin Freeman as Stick Man
Dirs: Jeroen Jaspaert & Daniel Snaddon

Produced by Magic Light Pictures

Best Music Video

Jury Citation: A perfect combination of music, lyrics and medium, using something so simple to such striking effect and emotional impact: a truly inspiring winner...

 


James: Moving On
Dir: Ainslie Henderson

An Independent Production


Children’s Choice  

Judged by children at Kenilworth Primary School, who watched a shortlist of Childrens category finalists. The Winner is ...

 

 


The Amazing World of Gumball: The Shell
Dirs: Mic Ben Bocquelet

An Independent Production for BMG

Best Animation in a Commercial

Jury Citation: For its expressive, nuanced and exquisitely timed animation, creating believable and engaging characters, the winner is ...

 


Anchor: Little Elephant
Dirs: Kyra & Constantin

Produced by Passion Pictures for Creature London

Best Short Film

Jury Citation: This winner's synthesis of storytelling, sound, visual craftsmanship, and originality were so outstanding the jury had no choice but to select, for its biting wit and and toothsome horror...  The winner is ...

 


Teeth
Dirs: Tom Brown & Daniel Gray

Produced by Holbrook Films

 

Best Long Form

Jury Citation: For a film that maintains stunning craftsmanship, humour, freshness and originality, keeping it as visually engaging as ever over an eighty minute stretch: The winner is...

 

Shaun the Sheep: The Movie
Dirs: Mark Burton & Richard Starzak

 

Public Choice

Selected entries were screened in three programmes at 17 venues across the UK, and audiences voted for their favourites in the following categories. The winners are:

 

Public Choice: Favourite MusicVideo

Benjamin Scheuer: Weather the Storm

Dir: Peter Baynton
Produced by Radish Pictures for Escapist Papers

Public Choice: Favourite Film

Mend & Make Do

Dir: Bexie Bush
Produced at National Film & TV School

Public Choice: Favourite Film

BlueBarry
Dirs: TwinTrash
Produced at Kingston University