Oli Hyatt, Eira Ellis, Beth Gardiner, Micaela Winter & Valerie Taylor
Eira Ellis, BAA Committee
Tony Collingwood
Anna Lord, Neville Astley & Joris van Hulzen
Peter Lorrd, Aardman Animation
Colin Williams, Sixteen South
Tom Box, Blue Zoo Animation
Robert Doherty & Becky Fuller, Fuller Voices
Peter Lord & Eira Ellis
 
Rebecca Manley & Luca Paulli, Directors UK
Ian McCue & Micaela Winter, Hit Entertainment
Joris van Hulzen, Alan Gilbey, Tony Collingwood, Mark Dyson & Neville Astley
Rebecca Kidd & Chris Harris, Tamborine
Alan Gilbey & Mark Dyson
Mark Dyson, Nick Harris & Rebecca Kidd
 
Micaela Winter, Hit & BAA Committee
Tom Box, Rob Doherty & Becky Fuller
Michael Rose, Magic Light Pictures
Helen Brundon, Creative Skillset
 
 
Sue Terry Voices
Oliver Davies, We Write Music
Helen Brunsdon, Erica Darby, Karen Davidsen, Paula Ryman & Andrew Defty
Camilla Deakin & Ruth Fielding, Lupus Films
 
Eve Hebditch, Nick Jr & Collin Williams, Sixteen South
 
 
Alan Gilbey & Jamie Badminton, Karrot Entertainment
Sue Terry Neville Astley, Joris van Hulzen & Oliver Davies    
Jon Rennis, Cloth Cat Animation Tom Burnay, Big Al's & Anna Lord Jordi Bares, Alister Hearsum & Martin Wheeler, Glassworks Phil Davies, The Elf Factory
  Michael Rose & Peter Lord    
Erica Darby, Spider Eye, Camilla Deakin, Lupus & Mark Taylor, A Productions   Ian McCue, Richard Wolff & Erica Darby, Spider Eue Jackie Edwards, BBC Children's & Valerie Taylor
       
Moses Nyachae, Saffery Champness Eira Ellis   Paul Gambaccini & Oliver Davies
  Dave Peacock, Peacock Sound   Richard Scott, Axis & Ian Mackinnon, Mackinnon & Saunders
       
       
Rehearsals Duncan Wiseby Jess Robinson Duncan Wiseby & Jess Robinson
Alan Gilbey & Tony Collingwood Alan Gilbey & Tony Collingwood Alan Gilbey Tony Collingwood
Eira Ellis & Beth Gardiner   Mark Dyson Alan Gilbey & Tony Collingwood
 
Alan Gilbey & Tony Collingwood Alan Gilbey & Tony Collingwood   Jess Robinson
Jess Robinson Katie Lenton, Prize by Erica Russell Ben Bocquelet, Sarah Fell & Mic Graves, Turner Eve Hebditch & Colin Williams
Jess Robinson Matthias Hoegg Michael Rhodes, Magic Light  
Gumball wins Children's Choice (extra BAA by Blue Zoo) Moth Collective Mosaic Films  
    Jess Robinson & Prize by Michael Schlingmann Ainslie Henderson
Constantin, Passion Pictures Aardman Animation win for Shaun the Sheep: The Movie  Peter Baynton Bexie Bush & Markus vad Flaaten
Jess Robinson Jess Robinson Jess Robinson Jess Robinson
  Winners 2016 Winners 2016 Winners 2016
Winners 2016 Chris Shepherd Winners 2016 Bexie Bush & Prize by Busto
Markus Vad Flaaten & Prize by Butch Hartman Mic Graves & An Vrombaut Mosaic Films & Oliver Harrison Matthias Hoegg & Tess Laurence
Ainslie Henderson & Michael Schlingmann Peter Lord & Peter Baynton Moth Collective Adrian Rhodes, Magic Light & Peter Lord, Aardman
       
       
       
Adrian Rhodes, Magic Light & Graham Ralph Anna Lord & Tracy Shaw Arran Murphy & Cat Hayes David Johnson & Neville Astley
Derek Hayes & Sharon Smith   Iain Gardiner  
Philip Hunt, Studio AKA      
Pete Bishop, Tracy Shaw & Gill Bradley   Tim Searle, Tiger Aspect Simon Tofield & Peter Western
Michael de Souza Nikolay Moustakov & Tracy Shaw Les Mills & Catrin Unwin Joanna Quinn
Matthias Hoegg      
    Nikolay Moustakov & Anna Lord Steve Henderson, Skwigly & Colin Williams
   
David Johnson      


Photographs courtesy of Richard Wolff